Chceš ochrániť oceány?

Pomôž nám presadiť vytvorenie morských rezervácií, ktoré chránia korytnačky, delfíny, veľryby, žraloky, jednoducho celý morský život pod aj nad hladinou, pred devastačnými praktikami priemyselného rybolovu a ťažobného priemyslu. Rok 2022 môže byť pre oceány prelomový.

Podpíš výzvu za vytvorenie chránených morských rezervácií na 30 % z územia všetkých morí a oceánov do roku 2030. 

Začneme dostatočne chrániť morský život? Bez zdravých oceánov nebude zdravá ani naša planéta. Bez oceánov plných života nemáme šancu na zmiernenie klimatickej krízy. Ak pomôžeš oceánom, pomôžeš aj sebe!

Zobraziť text výzvy.

GP0STSJUV_High_res

Podpíš výzvu pre OSN za vytvorenie morských rezervácií 

K výzve sa globálne pridalo už 3 742 645 ľudí zo 4.000.000
 

Prečo je potrebné vyhlásiť morské rezervácie?

Pestrý život pod hladinou

Pestrý život pod hladinou

Oceány a moria ukrývajú komplexný a zložitý morský život, ktorý sa bohatstvom a pestrosťou vyrovná tej najrozmanitejšej prírode na pevnine. Veľryby, korytnačky, tuniaky, albatrosy, žraloky, koralové útesy plné života, chobotnice, delfíny a morské koníky. Oceány sú domovom 80 % všetkého života na našej planéte. A stále sme preskúmali iba 5 % z nich.

Zásadné pri ochrane klímy

Zásadné pri ochrane klímy

Oceány hrajú kľúčovú úlohu pri regulácií a zmierňovaní dopadov klimatickej krízy. Absorbujú totiž až 30 % oxidu uhličitého a 90 % nadbytočného tepla z globálneho otepľovania. Zmena klímy je zároveň najväčšou hrozbou pre ich budúcnosť. Oceány sa kvôli zmene klímy okysličujú, otepľujú a strácajú kyslík. Ak otepľovanie nezastavíme, do konca storočia stúpne hladina oceánov až o jeden meter a milióny ľudí z pobrežných a ostrovných oblastí budú musieť hľadať nový domov.

Dôležitý zdroj potravy

Dôležitý zdroj potravy

Pre miliardy ľudí je oceán hlavným zdrojom potravy a ďalším miliónom poskytuje obživu. V ceste im, ale stojí priemyselný rybolov, ktorý vylovil už ⅔ populácie komerčne lovených rýb, z ktorých niektoré sú už na pokraji kolapsu. Od zdravých oceánov je priamo závislý aj cestovný ruch alebo medzinárodný obchod.

Oceány na pokraji kolapsu

Oceány na pokraji kolapsu

Oceány sme priviedli na pokraj kolapsu my sami. Každú minútu v nich skončí množstvo plastov o objeme jedného smetiarskeho auta a priemyselný rybolov už dostal na pokraj prežitia niektoré populácie morských živočíchov. Ich prostredie znečisťujeme ropou a toxickými látkami.

Chránime iba 1 % morí

Chránime iba 1 % morí

Tak, ako chránime tie najcennejšie kúsky našej prírody na súši a vytvárame národné parky a rezervácie, musíme nechať priestor prírode aj v moriach a oceánoch. V súčasnosti chránime iba niečo cez 1 % ich rozlohy. Podľa morských biológov a ekologických organizácií, ako je Greenpeace, by malo byť pred deštruktívnym dopadom ľudskej činnosti chránených najmenej 30 % rozlohy oceánov.

Ideme do finále

Oceány za hranicami kontroly pobrežných štátov, teda tzv. medzinárodné vody či voľné moria, patria nám všetkým. Preto ich všetci musíme chrániť. Koncept siete morských rezervácií predstavil Greenpeace v publikácií Cesta k obnove už v roku 2005. Prelomová štúdia ukázala, ako sa dá za použitia sofistikovaných ekologických kritérií a najnovších vedeckých dát vytvoriť sieť morských rezervácií.
Koncept ochrany oceánov získal podporu z rady ekológov, morských biológov aj niektorých štátov a dostal sa až na pôdu OSN. Koncom januára 2015 sa vlády z celého sveta zhodli na vytvorení záväznej právnej dohody na ochranu morského života v oblastiach za hranicami teritoriálnych vôd. Na jar 2022 sa uskutoční štvrté a rozhodujúce stretnutie na pôde OSN, na ktorom sa o návrhu rozhodne. 
 

Zostáva už iba pridať tvoj podpis. Pridáš sa k ochrane oceánov?