VYTVORME GLOBÁLNE OCEÁNSKE REZERVÁCIE

- Chráňme našu modrú planétu - 

Klimatická zmena, znečistenie a nadmerný rybolov posúvajú naše oceány na pokraj kolapsu. Potravinová bezpečnosť a živobytie miliárd ľudí sú v ohrození.

Ale máme nádej.

Vedci sú presvedčení, že riešením môžu byť oceánske rezervácie - územia, kde sa morský život a ekosystémy môžu obnoviť a prosperovať, čím sa naše oceány ozdravia a zregenerujú.

Po rokoch kampaní a nátlakov sa podarilo shcváliť vôbec prvú Globálnu zmluvu o oceánoch, ale vlády ju teraz musia podpísať, aby sa chránené oblasti v oceánoch stali skutočnosťou!

Chceme, aby svetoví lídri začali urýchlene pracovať na vytvorení týchto chránených útočísk. Len tak sa podarí zabezpečiť budúcnosť našich oceánov, ale aj všetkého života na Zemi. Aby táto dohoda mohla vstúpiť do platnosti, musí ju teraz ratifikovať najmenej 60 krajín.

 

Vyzvi krajiny, aby zabezpečili budúcnosť našich oceánov a všetkého života na Zemi.

Vyzvi krajiny, aby pomohli vytvoriť oceánske rezervácie

ľudí sa už podpísalo

Pomôžte nám dosiahnuť !

Prečo je potrebné vyhlásiť morské rezervácie?

Pestrý život pod hladinou

Pestrý život pod hladinou

Oceány a moria ukrývajú komplexný a zložitý morský život, ktorý sa bohatstvom a pestrosťou vyrovná tej najrozmanitejšej prírode na pevnine. Veľryby, korytnačky, tuniaky, albatrosy, žraloky, koralové útesy plné života, chobotnice, delfíny a morské koníky. Oceány sú domovom 80 % všetkého života na našej planéte. A stále sme preskúmali iba 5 % z nich.

Zásadné pri ochrane klímy

Zásadné pri ochrane klímy

Oceány hrajú kľúčovú úlohu pri regulácií a zmierňovaní dopadov klimatickej krízy. Absorbujú totiž až 30 % oxidu uhličitého a 90 % nadbytočného tepla z globálneho otepľovania. Zmena klímy je zároveň najväčšou hrozbou pre ich budúcnosť. Oceány sa kvôli zmene klímy okysľujú, otepľujú a strácajú kyslík. Ak otepľovanie nezastavíme, do konca storočia stúpne hladina oceánov až o jeden meter a milióny ľudí z pobrežných a ostrovných oblastí budú musieť hľadať nový domov.

Dôležitý zdroj potravy

Dôležitý zdroj potravy

Pre miliardy ľudí je oceán hlavným zdrojom potravy a ďalším miliónom poskytuje obživu. V ceste im, ale stojí priemyselný rybolov, ktorý vylovil už ⅔ populácie komerčne lovených rýb, z ktorých niektoré sú už na pokraji kolapsu. Od zdravých oceánov je priamo závislý aj cestovný ruch alebo medzinárodný obchod.

Oceány na pokraji kolapsu

Oceány na pokraji kolapsu

Oceány sme priviedli na pokraj kolapsu my sami. Každú minútu v nich skončí množstvo plastov o objeme jedného smetiarskeho auta a priemyselný rybolov už dostal na pokraj prežitia niektoré populácie morských živočíchov. Ich prostredie znečisťujeme ropou a toxickými látkami.

Chránime iba 1 % morí

Chránime iba 1 % morí

Tak, ako chránime tie najcennejšie kúsky našej prírody na súši a vytvárame národné parky a rezervácie, musíme nechať priestor prírode aj v moriach a oceánoch. V súčasnosti chránime iba niečo cez 1 % ich rozlohy. Podľa morských biológov a ekologických organizácií, ako je Greenpeace, by malo byť pred deštruktívnym dopadom ľudskej činnosti chránených najmenej 30 % rozlohy oceánov.

Si za urýchlené vytvorenie oceánskych rezervácií? 

Oceány za hranicami kontroly pobrežných štátov, teda tzv. medzinárodné vody či voľné moria, patria nám všetkým. Preto ich všetci musíme chrániť. Koncept siete morských rezervácií predstavil Greenpeace v publikácií Cesta k obnove už v roku 2005. Prelomová štúdia ukázala, ako sa dá za použitia sofistikovaných ekologických kritérií a najnovších vedeckých dát vytvoriť sieť morských rezervácií.

Koncept ochrany oceánov získal podporu z rady ekológov, morských biológov aj niektorých štátov a dostal sa až na pôdu OSN. Globálna dohoda o oceánoch je schválená, ale ešte ju musia aplikovať do praxe aj jednotlivé krajiny. Vyzvime ich k tomu spoločne. 

Zostáva už iba pridať tvoj podpis.