JE NAČASE PRESTAŤ 
KUPOVAŤ FOSÍLNE PALIVÁ 
OD PUTINA 

V čase, kedy píšeme túto výzvu, padajú na Ukrajinu bomby. Rakety vypustené ruskou armádou ničia ukrajinské mestá, školy, nemocnice a civilné kryty. Vojna, ktorú začal Vladimir Putin je všeobjímajúca, krutá a naďalej spolufinancovaná členskými štátmi EÚ, ktoré nakupujú ruské fosílne palivá.

Je načase stopnúť fosílny plyn a ropu, za ktoré ľudia na Ukrajine platia svojou krvou.

Vyzývame predsedníčku Európskej komisie, aby okamžite zaviedla embargo na ruské fosílne palivá, a premiéra Eduarda Hegera, aby ukončil ich dovoz na Slovensko.

Namiesto toho, aby sme sa odštartovali útlm fosílnych palív, naďalej pokračujeme v dovážaní ruského plynu a ropy. Je načase povedať si to nahlas a otvorene: peniaze, ktoré platí Európska únia Rusku za jeho fosílne palivá spolufinancujú rakety vypálené na Ukrajinu.

Tisíce ľudí na Slovensku sa v posledných týždňoch spojili a prejavili bezhraničnú ochotu pomôcť tým, ktorých postihla vojna. Ľudia zanechali svoje každodenné životy a vydali sa k našim východným hraniciam, aby poskytli pomoc tým, ktorí to v tomto tragickom období potrebujú. Ľudia dávajú k dispozícii svoje vlastné domovy a delia sa o všetko, čo majú, s ľuďmi, ktorí sú pre nich úplne cudzí. A to všetko v čase, kedy sa generálni riaditelia svetových fosílnych spoločností snažia vyťažiť z vojny a tragédie miliónov ľudí iba ďalší zisk.

Zatiaľ, čo my sa ponáhľame na východné hranice s potravinami, hygienickými potrebami a šatstvom pre ľudí utekajúcich pred vojnou, ruský plyn putuje naďalej našimi potrubiami a smeruje do EÚ.

sk202203_energy_for_peace_GP

Ten istý fosílny plyn a ropa, ktoré spolufinancujú Putinove plány, urýchľujú aj klimatickú krízu. Klimatická kríza je už tu a má rovnaký pôvod ako vojna na Ukrajine: našu závislosť od fosílnych palív. 

 

Dva dni po tom, čo Putin začal vojnu na Ukrajine, vyhlásila ukrajinská environmentalistka, vedkyňa a členka Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC), Svitlana Krakovská: „Klimatická zmena spôsobená človekom a vojna proti Ukrajine majú rovnaký pôvod - fosílne palivá a našu závislosť od nich.“

Výzva adresovaná Ursule von der Leyen, predsedníčke Európskej komisie, a premiérovi Slovenskej republiky, Eduardovi Hegerovi:

Vážená pani predsedníčka, Ursula von der Leyen, a vážený pán premiér, Eduard Heger,

Žiadny systém založený na využívaní fosílnych palív nám nemôže zaručiť bezpečnosť. Je načase ukončiť nielen závislosť od plynu a ropy, ktoré dovážame z Ruska, ale našu závislosť od fosílnych palív ako takých.EÚ potrebuje okamžite naštartovať prechod na obnoviteľné zdroje energie, podporiť opatrenia na zvýšenie energetickej účinnosti a investovať do zlepšenia verejnej dopravy. Je načase umožniť a podporiť plný rozvoj čistých a bezpečných riešení vo všetkých členských štátoch Európskej únie. Je to jediný efektívny a udržateľný spôsob, ako znížiť náš dopyt po fosílnych palivách. Je to tiež jediný spôsob, ako raz a navždy ukončiť závislosť od dovozu ruských fosílnych palív. Nahradiť jeden zdroj dovozu fosílnych palív iným nie je dlhodobo udržateľným riešením.

V záujme bezpečnej a mierovej budúcnosti pre nás aj budúce generácie žiadame preto okamžité ukončenie závislosti od fosílnych palív.  

Nastaviť koláče