ĽUDIA SA ZAPOJILI DO PETÍCIE, KTORÁ POŽADUJE ZÁKAZ REKLAMY A SPONZORINGU FOSÍLNYCH PALÍV V EURÓPE!

Toto je iba začiatok. Čas zákazu propagandy fosílnych palív skôr sa blíži.

Spoločne sa zapíšeme do histórie! Sledujte najnovšie správy o hnutí pomocou hashtagu #BanFossilAds na Twitteri a Instagrame.

ZOSTAŇTE NALADENÍ - BLÍŽI SA NIEČO VEĽKÉ A VAŠU PODPORU BUDEME POTREBOVAŤ VIAC AKO KEDYKOĽVEK PREDTÝM...

 
Ďakujeme každému a každej z Vás, ktorí ste sa zapojili a podpísali Európsku občiansku iniciatívu #BanFossilAds. Petícia je teraz uzavretá. Určite ale zostaňte naladení na ďalšiu kapitolu nášho boja za zákaz fosílnej reklamy a sponzoringu.

FAQ

(Najčastejšie otázky)

Je to oficiálny nástroj, ktorý Európska komisia poskytuje európskym občanom, aby mohli, v prípade dostatočnej podpory, navrhovať nové zákony EÚ.

Európska občianska iniciatíva je špeciálny druh petície, ktorej výsledky musí Európska komisia brať do úvahy.

Bežnú petíciu môžu, aj pri dosiahnutí žiadaného počtu podpisov, politici a vlády niekedy ignorovať. Ak sa pod Európsku občiansku iniciatívu podpíše viac ako 1 milión ľudí do jedného roka a ich podpisy budú overené, Európska komisia jednoducho musí reagovať.

Je to veľmi účinný nástroj a spôsob, ktorým môžeme niečo reálne aplikovať a zaradiť do politického programu EÚ! Aby bol podpis pre ECI považovaný za platný musí byť podpisujúci sa občanom krajiny EÚ a mať príslúchajúci vek, aby v danej krajine mohol hlasovať.

Aby Váš podpis pre danú ECI mohol byť platný je nutné si zo zákona vyžiadať konkrétne informácie o signatároch, aby si príslušné orgány v každej krajine EÚ mohli overiť podpisy. Každý členský štát EÚ určuje, aké údaje sú potrebné na overenie podpisov, preto sme povinní si tieto informácie od Vás vyžiadať. Viac informácií o požiadavkách na údaje a pravidlách uplatňovaných v jednotlivých krajinách nájdete TU.

Nie nemôžme. Všetky Vaše osobné údaje budú použité výhradne na účely ECI a prísne podliehajú príslušným pravidlám ochrany údajov. Viac informácií o ochrane údajov nájdete TU.

Potrebujeme získať podporu najmenej 1 milióna ľudí počas najbližších 12 mesiacov a zároveň dosiahnuť minimálny počet signatárov v najmenej 7 krajinách EÚ. Minimálne počty, ktoré musia Európske občianske iniciatívy v každom členskom štáte EÚ dosiahnuť sú k dispozícií TU.

Na to, aby sme boli úspešní, potrebujeme vyzbierať 1 milión podpisov. Podpíšte a zdieľajte! Pozvite svoju rodinu a priateľov, aby podpísali túto ECI a zdieľajte výzvu na svojich sociálnych sieťach. Nezabudnite použiť hashtag #BanFossilAds.

Ak sa nám v rámci 12 mesiacov podarí získať 1 milión overených podpisov, Európska komisia bude povinná prediskutovať návrh na nový zákon o zákaze reklamy a sponzoringu na fosílne palivá v Európe, ktorý jej predkladáme.

V kontroverznom národnom zákone o klíme a odolnosti vo Francúzsku je uvedených hneď niekoľko opatrení, ktoré plánujú obmedziť toxickú reklamu a prinesú zákazy alebo obmedzenia reklamy na produkty z fosílnych palív alebo čohokoľvek, čo bude naznačovať, že sa jedná o „greenwashing“: t.j. proces, počas ktorého sa pripisujú zavádzajúce "eko" vlastnosti výrobkom a produktom z fosílnych palív, prípadne sa nesprávne uvádza, že daný výrobok z fosílnych palív je uhlíkovo neutrálny alebo nemá žiadne negatívne dopady na klímu.

  • V decembri 2020 mesto Amsterdam zakázalo reklamy na fosílne palivá.
  • ClientEarth spochybnil reklamnú kampaň spoločnosti BP na základe toho, že uvádzala ľudí do omylu, že BP je spoločnosť zaoberajúca sa obnoviteľnou energiou, pričom v tom čase išlo 96% výdavkov spoločnosti do ropy a fosílneho plynu. To malo za následok, že spoločnosť BP v roku 2020 stiahla svoju kampan s názvom „Advancing Possibilities".